Több mint 10 éves vezetői pályafutásom alatt én is több vezetővel dolgoztam együtt. A vezetőkkel kapcsolatos tapasztalatom nagyon széles skálán mozog. Ha visszagondolok, hogy kik voltak számomra a jó vezetők és mitől, akkor szerencsére egyből beugrik 2-3 személy is, akiket tiszteltem és követtem. Hálával gondolok rájuk, mert sokat tanultam tőlük, pedig nem is tanítottak, legalábbis nem direkt módon. Pusztán azzal az értékrenddel és hitelességgel, amit ők képviseltek, képesek voltak „bevonzani”. Mit jelent ez? Amikor szívesen dolgozol valakivel, szívesen teszel érte és szívesen követed, hagyod, hogy vezessen és mész utána szó nélkül. Amikor azért lessed minden lépését és döntését, mert olyan akarsz lenni, mint ő. Így tanulsz tőle. Mitől hiteles egy jó vezető Szerintem attól, hogy aszerint cselekszik, amit képvisel és mond. Nem csak a szavak embere, hanem a tetteké is. Sőt, inkább a tetteké. Amit elvár tőled, azt mutatja ő is. Így ha őt követed, akkor a szokásaiból, módszereiből, kommunikációjából és a vezetési stílusából is veszel át direkt és indirekt módon is. Erre mondják, hogy a jó példa ragadós.
Hiszem, hogy jó vezető csak példamutatással lehet valaki. Hiába a nagy tudás vagy a több éves tapasztalat, ha nem tudjuk a saját magatartásunkkal, cselekedeteinkkel megmutatni, hogy mi a minta, az elvárás, akkor nem tudunk a magatartásunk által vezetni és nem leszünk hitelesek. A példamutatásnak nagyobb ereje van, mint gondolnánk. Szerintem itt kezdődnek a jó vezetői alapok. Természetesen ezen felül fontosak az egyéb vezetői kompetenciák és készségek is, de nagyon fontos, hogy ezek önmagukban nem tesznek minket jó vezetővé.
Ülj neki és gondold végig. Milyen emberekkel, csapattal szeretnél együtt dolgozni, akikkel sikerre viheted a céged vagy a projekted. Jegyzeteld le és szedj össze minél több pontot, akár jelentéktelennek tűnőt is (pl: ne késsenek, lelkiismeretesek legyenek…). Aztán ahelyett, hogy a beosztottjaidat kezdenéd el a lista alapján értékelni, fordítsuk meg a dolgot! Egy kis önértékelés, önkritika következik. Az összeírt szempontok alapján te hogyan értékelnéd magad, szerinted a kollégáid hogyan értékelnének? Akár használhatsz ehhez egy egyszerű skálázást: 1-10-ig pontozd magad, hogy mennyire felelsz meg feléjük az adott elvárásokban. Légy reális magaddal.
Mit tehetsz még 5 pontban?
Többek között a fenti 5 kérdésben tudok neked segíteni, mint coach. Minden vezetőnek szüksége van egy külső támogatóra, akivel a saját vezetői és emberi fejlődésén dolgozhat. Minden eszközzel abban segítek, hogy hogyan tudsz egy önazonos és ön tudatos vezetési stílust (hívhatjuk ezt karizma erősítésnek is) felépíteni magadnak.
Szatmári Judit
Life és Executive coach
https://www.facebook.com/SzJCoach
http://www.coachok.hu/coach/Szatmari_Judit_coach