A Sorskönyv – Eric Berne magyarul is megjelent munkája arról szól, hogy az egyszeri ember játszmáit és végső soron a sorsát meghatározó viselkedési szokásait is gyermekkorában kapta üzenetek formájában. Kapta a szüleitől, akik abszolút bölcsességnek voltak forrásai a kisember számára, és ezért az általuk közvetített gondolatokat, gyakran szó szerint alkalmazza mindenki felnőtt korában.
A sorskönyvi elnevezés és a benne megfogalmazott vesztes és győztes játszmák leírása a felületes ismeret alapján ijesztőnek, és ijesztően determináltnak tűnik.
A mindennapi élet szempontjából azt érdemes megjegyeznünk, hogy mindannyian hordozunk magunkban üzeneteket, egyet vagy akár többet is, ami alapvetően határozza meg, hogy stresszes, nyomással járó helyzetekben hogyan reagálunk. Ezek az un. driverek, meghajtó üzenetek döntenek arról, hogy mi lesz az első gondolatunk, lépésünk, stb.
Kiszakadni a driverek hatalma alól úgy lehet, ha az első ingerre nem zsigerből kell cselekednünk, hanem önismeretünket is elővéve, mérlegelve, megfontoltan.
A coach tapasztalatom szerint az is segít, ha utólag visszanézve állapítjuk meg egy-egy helyzetről, hogy milyen ördög lovagolt bennünket. Tudomásul vesszük, hogy ezt hoztuk, hozzánk tartozik. Máskor igyekszünk majd több időt szakítani a döntésre, lépésre és adott pillanatban a további rágódás az ügyön nem visz tovább. Ne általánosítsunk, ne szídjuk magunkat - inkább csodálkozzunk rá, hogy mi minden rejlik bennünk és lépjünk, önmagunkkal kis megállapodást kötve, jó szándékokkal tovább.
Az alapdrivereket még Berne állapította meg. Itt az alapmondatot és neki az életből származó változatait tüntettem fel a jobb megértés érdekében.
Az önvizsgálat mellett – ami azt jelenti, hogy a belső hang egy-egy szorongató helyzetben mit szajkóz bennünk leggyakrabban, hasznos lehet az is, ha a közvetlen élet és munkakörnyezetünktől is visszajelzést kérünk arra, hogy milyen kihangosított gondolatokkal terrorizáljuk őket stresszes időkben.
- Siess! Kapkodj, fuss, … Nincs idő semmire
- Erőltesd meg magad! Ne hagyd el magad… még egy picit tegyél hozzá,… ez nem lehet elég…
- Légy tökéletes! Te vagy a legjobb, nézd meg mit adsz ki a kezed közül… ellenőrizd még egyszer… hogy nézel ki?
- Légy erős! Csak a gyengék sírnak… ezt elbírod, kibírod… erősnek kell lenned…te vállald be, ne hagyd a gyengékre! Ne kérj segítséget!
- Úgy csináld, hogy másoknak jó legyen!
A coach első számú feladata az, hogy a drivereket felfedezze és visszajelezze az ügyfelének. Aztán dolgozzanak ki olyan utakat, ami segít a coachee-nak megállni, körülnézni és másként – azaz nem a driver alapján – reagálni a kihívást jelentő helyzetekben.
A coach folyamatos feladata, hogy önmagát is megfigyelje. Tudja nagy biztonsággal, hogy neki melyik driver határozza meg működését. És ezzel együtt mi az, amit adott esetben az ügyfeleire is rá akar nyomni.
A coachingban a coach a struktúrát adja, a tartalomszolgáltató és a tempó diktálója az ügyfél. Ha a coachban erős a „Siess!” driver, és él benne egy erős sürgetés, hogy megoldja a helyzetet, túljusson ő, ill. az ügyfele egy-egy dilemmán, akkor előfordulhat, hogy sürgetni fogja ügyfelét. Tanácsokkal halmozza el, vagy alternatívákat termel ki helyette, gyorsít. Ez lehet, hogy jól működik. A próbája ezeknek az eredményeknek az ügyfél visszajelzései lesznek arról, hogy vajon megfogadta, kipróbálta, magáénak érzi e, a nem általa kitermelt megoldásokat.
Gondold végig, hogy
a) neked milyen drivered lehet és
b) hogyan hathat az jó és kevésbé szerencsés esetben a coaching munkában az ügyfeledre!
További driverek
A terápiás munkában a Goulding házaspár további driverek egész sorát tárta fel, amelyekhez a segítség a mondathoz tartozó engedély, meghatalmazás.
Néhány példa:
Ne létezz! (az anorexiás tinédzserekkel végzett munkából kiderült, hogy szinte mindannyian úgy értékelték a korai szülői üzeneteket, hogy nem kívánták a megszületésüket. Elemésztették magukat, hogy a szó legszorosabb értelmében egyre kevesebb legyen belőlük – eleget téve az alapfelszólításnak)
Ne légy önmagad! (csúnya, buta, nemkívánatos vagy – inkább vegyél fel egy maszkot, tegyél úgy, mintha más lennél, akkor talán elfogad – anno a szüleid – a környezeted)
Ne érezz!
Ne légy gyerek!
Ne nőj fel!
Ne csinálj semmit!
Ne gondolkozz!
Ne légy fontos!
Ne légy egészséges! (a kisgyerek egyetlen módszere a szülői figyelem felkeltésére a betegség volt)
Ne tartozz sehova!
Ne légy sikeres!
Ne tudj! (családi titok)
Gondold végig, mik, milyen viselkedésformák lehetnek az egyes driverek következményei és mi lehet az ahhoz kapcsolódó megengedő, engedélyező mondat!