Pedig a családon belüli önérvényesítés legalább ekkora gondot okozhat.
Ha hallottál már basáskodó férjről-feleségről; anyósról, akinek mindenhez van egy "kedves" megjegyzése; szülőről, akinek még mindig lehetetlen megfelelni; folyton kölcsönkérő unokatestvérről, mindig-a-legrosszabbkor beállító nagyikáról (a sor tetszőlegesen folytatható), esetleg nálatok is előfordul hasonló a családban, akkor olvass nyugodt szívvel tovább: ez neked szól!
Az asszertivitás nem más, mint önmagunk és érdekeink (jogaink, véleményünk, érzéseink, igényeink...) őszinte és helyénvaló képviselete, a másoké tiszteletben tartása mellett.
"Élni és élni hagyni" , azaz elvárod a megfelelő bánásmódot, de másnak is megadod ugyanezt.
Nézzük meg a többi alaptípust is!
"Leordított... Biztos felbosszantottam..."
Gyakran átlépnek rajta, s úgy érezheti, nincs ráhatása a saját életére. Ő az, aki (látszólag) zokszó nélkül marad benn túlórázni; nem szól a pincérnek, ha omlós hús helyett cipőtalpat kap, s összeszorított foggal tűri a szomszéd kutya éjszakai vonyítását, legföljebb a fészbukon lamentál rajta hosszasan. Látszólag egy igazi szent, valójában azonban szunnyadó vulkán: bármikor kirobban, s ilyenkor jaj annak, aki az útjába kerül!
"Ha nincs út, akkor csinálunk"
– vallja Hannibállal, s ezt az utat gyakran szegélyezik leigázottak és hullák (átvitt értelemben, persze). Ám a "behódoltak" sajnos gyakran fellázadnak, no nem látványosan, csak épp valahogy mindig keresztbe tesznek, amikor csak módjuk nyílik rá.
*A fenti típusok az életben ritkán jelennek meg "tisztán": bizonyos helyzetekben, személyekkel hajlamosak vagyunk így, mással szemben meg amúgy viselkedni, mégis van egy alapvető működés, ami a leginkább jellemző ránk.
A családban, mely a társadalmi együttélés legkisebb egysége, ugyanúgy megtalálhatók a fenti szerepek: a mártír feleség, a zsarnok, vagy éppen "papucs" férj, a lepisszegett nagymama, a távolról kárörvendő anyós, s még sok más, sokféle variációban. Ám megfelelő bánásmódot megadni és megkövetelni otthon – no, ez sokszor nem könnyű.
Hogy miért? Mert gyakran évtizedek óta megkövült szerepek, sémák feszegetésébe, lebontásába fogunk, s ez bizony időt és türelmet igényel!
Ilyen helyzetben találhatja magát pl. az anya, amikor a gyerekek már felnőttek, "jogaik" vannak (a kimaradáshoz, bulizáshoz stb.), ám ő benne ragadt a kisgyerekes anyuka szerepében, ugyanúgy pakol utánuk, kiszolgálja őket, s ez nagyon is megfelel a "fészekben ragadt fiókáknak". Ha ezen netán változtatni akar, borítékolható az érdekeltek ellenállása. Ilyenkor marad a békesség kedvéért tűrés, némi morgással, vagy..?
Az önérvényesítés is ilyen: a te döntésed, hogy hajlandó vagy-e meghúzni, és tiszteletben tartatni a saját határaidat.
A határok: olyan szabályok és korlátok, amit az egyén von maga köré, ezzel jelezve a külvilág felé, hogy mi a vele szemben megengedhető magatartás.
(Egyik ügyfelem pl. a sajátját rugalmas falú buborékként képzelte és alkotta meg, konkrét kritériumokkal.)
Mind fizikailag, mind pedig érzelmileg meg kell húzni azt a vonalat magunk és a többiek közé, aminek az átlépése kellemetlen, sértő vagy fenyegető lehet ránk nézve. Barátságosan, de egyértelműen közölni kell az elvárásainkat és igényeinket.
Eddig, és ne tovább!
"Hol vannak konkrétan az ÉN határaim?"
– kérdezheted. Egy kis segítség ehhez:
Emlékezz vissza olyan esetekre, amikor bármelyik családtagoddal szemben
...érezted magad egy szituációban! Megvan?
Gratulálok, megtaláltad a határaidat!
Sőt, a nehéz érzések azt jelzik, hogy akkor és ott szinte biztosan meg is sértették őket.
Bizonyára ismered a mondást:
"Néma gyereknek..."
Azaz: ha azt akarod, hogy méltányoljanak, tanítsd meg a környezetedet (igen, a családodat is) arra, hogy hogyan szeretnéd, hogyan bánjanak veled!
Egyszerűen hangzik, ugye? Pedig meglepődnél, hány olyan pár van, akik egyszerűen azért nem tudják, hogyan bánjanak jól a másikkal, mert még a maguk számára se fogalmazták meg a SAJÁT igényeiket, s nem is kérdeztek rá a másikéira. Honnan tudná akkor a másik, mire vágynak?
Jó, de HOGYAN?
A kérdés jogos. Vannak ugyanis helyzetek, amikor tényleg nehéz "széllel szemben" :-), vagyis úgy lebontani az évtizedes beidegződések, szokások falát, hogy maga a lényeg (a szeretetteljes kapcsolat) ne sérüljön.
Mert ugye nem a kapcsolat szétverése, hanem a harmónia, kölcsönös megértés erősítése a célunk - ezt sose tévesszük szem elől!
Ha túl sokáig állt fenn egy helyzet, érezhetjük azt, hogy hiába próbálunk "önérvényesíteni", minden szavunk falra hányt borsó, a társunk mintha nem is hallaná, mit akarunk közölni.
Új utakat kell találnunk, hogy "átmenjen" végre az üzenet.
(Pl.: "Mert TE mindig..." helyett: "Amikor ezt meg ezt teszed, ÉN ettől így érzem magam,... és ehelyett inkább ezt meg ezt szeretném")
Állj nyugodtan, egyenesen, hangod legyen magabiztos, de barátságos. Nézz egyenesen a szemébe, de ne "stírold". A mosoly (nem vicsor, nem gúnyos!) lefegyverző, és szimpátiát ébreszt – élj vele minél többször!
(A csípőre tett kézzel sipítozó ember ritkán ér célba, ahogy a behúzott vállal, félénken csipogó sem... )
Gyakran megesik, hogy nem a saját szüleiddel, pároddal, hanem az ő családjával adódik konfliktusod. Az anyósokkal, sógorokkal, egyéb rokonokkal szemben mindig tartsd észben, hogy a saját külön családodban a ti saját játékszabályaitok vannak érvényben!
Ilyenkor a pároddal kell először egyetértésre jutnod (a TI családotok határait meghúzva) és szoros szövetséget alkotnotok, hogy ne neked kelljen olyan csatákat vívni, ahol – kívülállóként – eleve óriási hátránnyal indulnál. Ez az ő terepe, nem biztos, hogy be tudod vállalni pl. a békefenntartó szerepét.
Ha mégis "kenyértörésre" kerülne sor, figyelj a következőkre:
Pl. mondhatsz hasonlókat:
- Ezt most inkább passzolnám... :-)
- Erről nincs igazán véleményem
- Bárcsak segíthetnék/részt vehetnék,... ebben, de sajnos nem tudok. (Pont.)
- Megtennéd, hogy átfogalmazod, amit az előbb mondtál?
- Hagyjatok ki ebből, légyszives.
Apellálj a múltbeli pozitív pontokra (ha vannak), valamint a jóérzésükre, tapasztalataikra,... (emlékezz a szendvics-módszerre! :-))
Ha nem tudsz kitérni, akkor élj az összes eddig tárgyalt asszertív kommunikációs eszközzel!
Mielőtt Jeanne D'Arc-ként kivont karddal indulnál csatába, mindenfajta családon belüli önérvényesítési "akció" előtt érdemes feltenni magadnak a következő kérdéseket:
Ez az asszertivitás lényege: TE döntöd el, milyen helyzetben mit akarsz, és ennek hogy szerzel (vagy épp nem szerzel) akkor és ott érvényt. Ezt akartad, igaz? :-)
Gyakorolj szorgalmasan családon belül és kívül, s hamarosan azt tapasztalod majd, hogy magabiztosabban, kevesebb stresszel és gazdagabb, kiegyensúlyozott emberi kapcsolatokkal éled az életed.