„Az, aki elvesztette az önbecsülését, mindent elvesztett” - Boiste
Ha nem jutsz előbbre a munkáddal vagy a kapcsolataid rosszul sülnek el… akkor érdemes az önbecsülésedre is kritikus pillantást vetned.
Akinek erős, de legalábbis maga számára optimális az önbecsülése, az megéli a belső egyensúly érzetét, elfogadta önmagát és ha egy helyzetben a mások és saját érdekeit mérlegeli, akkor önmaga érdekeit nagyobb tisztelettel kezeli. Az önbizalom az önbecsüléshez képest arról a mélyről jövő tudásról szól, hogy meg tudsz oldani problémákat, el tudod érni, amit a fejedbe veszel. Ezért előfordulhat, hogy nagy önbizalommal állsz neki egy helyzetnek, de az önbecsülésed meglehetősen alacsony. A magas önbecsülés lehetővé teszi, hogy harmóniában élj önmagaddal és ne kívülről, másokról várd a visszaigazolást, hogy jó, szép, helyes, kedves, szakmailag jól felkészült, stb. ember vagy és jól alakítod az életedet.
Az önbecsülésünk azért fontos, mert meghatározza, hogyan reagálunk az élet kihívásaira. Gyakorlatilag minden reakciónk, bármely élethelyzetben attól függ, hogy mit gondolunk magunkról – milyennek és kinek érezzük magunkat.
Ha erős az önbecsülésed, akkor a megrázó érzelmeket, a gyötrő gondolatokat, kétségeket, gyorsabban tudod kezelni. Ura vagy a helyzetnek, tudod, mit tudsz tenni adott helyzetben és hogy vannak alternatíváid.
Ennek a hatalomnak, kontroll-tudatnak nagy szerep jut, amikor a munkahelyeden akarsz érvényesülni vagy a magánéletben állsz ki magadért. Az erőd tudata felszabadít és jobb kiinduló helyzetbe tesz.
Az alacsony önbecsülés – tudattalanul is – ellehetetlenít a nagy érzelmi hullámzásokat vagy lelki tusát okozó helyzetekben, gyengének érzed a reakciódat, lebénulsz. Azaz hátráltat az élet számos területén, és a benned lévő tudást, tehetséget nem tudod úgy megmutatni, mint ahogyan szeretnéd és érdemes lenne. Elkedvetlenít és a rossz érzések rátelepednek az életedre.
Összefoglalva elmondható tehát, hogy az önbecsülésed dönt arról, hogy úgymond mennyire viszed az életben és mennyi boldogságot engedsz meg magadnak.
Személyesen nekem magamnak is időmbe tellett, míg nem csak önbizalommal fellépő asszonyság, hanem ténylegesen önbecsülésében megerősödött nő lettem. Az életem ezzel a fejlődéssel nagyot változott. Elsősorban is már nem csak kíváncsi, tanulni vágyó és segítő szándékú vagyok a környezetemmel, hanem érzékelem és élvezem a személyes jó kisugárzásom hatását másokon.
Nagyon tudom, hogy azért jöttünk erre a világra, hogy itt boldoguljunk – harmonikus, jó életet éljünk. Ha közben az alacsony önbecsülésünk sebeit nyalogatjuk, vagy minden találkozás után cserepekből építjük újra önmagunkat, akkor az energiákat és időt foglal le. Időt amit jó érzésekre, belső egyensúlyunkra és személyes hatalmunk élvezésére szánhatnánk.
Coachként, barátnőként figyelem, ahogyan mindenféle technikákat kipróbál a környezetem az önbecsülése erősítésére: pozitív gondolkodás, megerősítő feliratok a hűtőn, mantrák mondogatása a megbeszélések előtt, családállítás, pszichodráma, kineziológia, tapping, bach-cseppek, ima és hosszabb-rövidebb önismereti tréningek... Ezek jók, jó kiinduló eszközök… a munka nagyját persze magunknak és belülről kell elvégezzük. A saját önbecsülésünk megerősítésének titka pedig egyedi receptes – nem kapható, nem könnyen beszerezhető. Sokkal inkább folyamat eredménye, olyan folyamaté, ami épít a bennünket érő hatásokra, a dühünkre, a bánatunkra, a próbálkozásainkra. Mi is tehetünk aktív munkát bele – önismereti tanfolyamokkal, beszélgetésekkel, alternatív válaszok kigondolásával… Ha tapasztalatokra van szükséged, eszközökre és egy társra, aki melletted van ebben a folyamatodban, akkor kérj meg egy barátodat, aki magával már rendben van vagy kérj fel egy coachot vagy hivatásos segítőt, pszichológust, aki magával már rendben van.
Minden folyamatra jellemző, hogy akkor hatékony és akkor tudunk benne hosszú távon kitartani, ha lépésről-lépésre történik. Ebben a szellemben használd a következő gondolatokat, eszközöket is: