Count Basie, zenészlegenda és zenekarvezető dühösen hagyta faképnél a bár tulajdonosát. "Addig nem jövök ide, amíg meg nem csináltatja" - mutatott a félrehangolt zongorára. Néhány hét múlva érkezett a telefon, hogy minden rendben van: jöhet. Basie a zongorát ugyanúgy félrehangoltan találta. "Azt mondta, hogy megcsináltatta!"- bosszankodott Basie. A tulajdonos értetlenül válaszolt: "Megcsináltattam. Újrafestették."
Hogy van ez veled coachként? A valódi kérdésen, problémán dolgozol? Van esetleg olyan fontosabb, (motivációs, félelemhez kapcsolódó) kérdés, amit esetleg nem kezeltél?... a technikai tudásátadás hevében...
Két kalandos béka beleugrott a tornácon álló tejfölös bödönbe. Egyikük gyorsan észrevette, hogy a bödön mély és a kijutás lehetetlen. Feladta a küzdelmet és glugyogva lemerült, átadta magát szomorú sorsának.
A második nem akarta így végezni. Mindent megtett, hogy teperjen és az evező mozdulataival a felszínen maradjon. Nem is olyan sok idő után a mozgatásnak, forgatásnak köszönhetően bekeményedett a korábban krémes bödön tartalom. Ezen az anyagon kis lábával már megkapaszkodott, és kiugrott a bödönből.
Te mennyire vagy kitartó? Ha arról van szó, hogy egy-egy ügyfél magával ragadó panasz-tengerébe elsüllyedj vagy a saját felfogásod, és a strukturált beszélgetés fonalához ragaszkodva kimozgasd?
A Watterloo-i ütközet reggelén Bonaparte Napoleon peckesen járta körbe csapatát. Generálisait nyugtatva:
"Én mondom nektek: Wellington rossz hadúr, az angol pedig gyenge katonának. Ezt a csatát délre megnyertük."
Annyit beszélünk szakmai alázatról. Kaptad már magad azon, hogy egy-egy beszélgetésben nagyon tudtad? Tudtad, hogy a másiknak mi a baja és mi az egyetlen üdvözítő elgondolás ennek feloldására? Hogyan hatott ez az arrogáns viselkedésed a folyamatra? Mi az, ami mellett így nagyvonalúan, vakon elmentél?
A porosz uralkodóról, Nagy Ferdinándról (1712-1786) mesélik, hogy neki köszönheti hadserege, hogy 1806-ban a jénai csatát elvesztette. Hogyan csinálta ezt? Olyan eredményesen tanította engedelmességre, vak parancs és rendkövetésre katonáit, hadvezéreit, hogy azokban fel sem merült, hogy a hadviselés szabályainak változásáról elgondolkodjanak.
Az életben is számos szabály van, amelynek élettartama néha túlhaladja a körülményeket, amelyekre őket kigondolták.
Mik azok a technikák, módszertani elképzelések, amelyeknek a követése számodra eredményt hozott? És mik azok az elgondolások - coachingról, tanításról, tanácsadásról, terápiáról, szuper-vízióról - amelyek korlátozzák a coach beszélgetéseid eredményességét?
Néhány száz évvel ezelőtt a térképkészítők a még fel nem fedezett területekhez sárkányokat rajzoltak. Ezzel jelezték a tengerészek számára, hogy felfedezetlen területre jutnak és saját felelősségük, saját kockázatuk, hogy merre és mennyire merészkednek ott előre.
A képzetlen tengerészek közül sokan szó-szerint vették, hogy sárkányok lakta területekre nem tehetik be a lábukat. Mások a sárkányos vidékekben lehetőséget láttak, gazdag szűz földek felfedezésére.
Valahogy így van meg bennünk is - a térképünkön - hogy mik az ismert és mik a sárkányos területek.
Hol tart vissza félelmed? és milyen sárkányok leküzdésére lenne most már szükséged?
Két ember érkezett a szufi bölcshöz, igazság szolgáltatásért. Miután egyikük elmondta, hogy hogyan látja az esetet és mit szeretne, a bölcs így szólt: "Igazad van." A másik fél is elmondta az ügyet és igényeit, mire a bölcs azt mondta: "Igazad van". A bölcs segédje, az igazság szolgája arra emlékeztette a bölcset, hogy mindkettőnek nem lehet igaza. A bölcs válasza: "igazad van"
A történet tanulsága, hogy az igazság körülvesz bennünket. Ami érdekes, hogy mi a figyelmünket mikre irányítjuk. Mi az, ami igazán fontos? Hol van a te figyelmed a coaching beszélgetéseidben? Kinek a pártján állsz?
Az ősi prófécia szerint, aki a gordiuszi csomót kioldozza, az lehet Ázsia királya. A csomó roppant bonyolult képlet volt, akik nekiveselkedtek, mind elbuktak. Nagy Sándor is nekiveselkedett, hosszan fejtegette a rejtélyt. Amikor megunta, kinyilatkozta, hogy a saját megoldási szabályait fogja követni. Kivonta kardját és félbevágta a csomót. Ázsia az övé kellett legyen.
Sokszor van, hogyha nem igazodunk 1:1-ben szabályokhoz, akkor abból tudnak jó megoldásaink születni. Mi az, amit szabályként tiszteletben tartasz? és mi az, amit ha ebből megkérdőjeleznél, coaching munkádban tovább juthatnál?
A későbbi szent Ágoston fiatal papként Milánóban dolgozott. Egy problémájával felkereste püspökét: A sabbathot Milánóban szombaton, Rómában pedig vasárnaponként ünnepelték. Ágostont megzavarta ez a helyzet, az igazságot kereste, a helyes eljárást. Püspöke gyorsan oldotta meg a kérdést: Ha Rómában vagy, akkor tegyél úgy, mint a rómaiak.
Az alkalmazkodás szervezeti szabályokhoz, embertársaink "specialitásaihoz" meghatározó eleme a mindennapi létezésünknek. E nélkül a türelem és tolerancia, ill. rugalmasság nélkül a társadalom szétesne. És így fordulhat elő, hogyha nagyon új, nagyon más egy elgondolás, akkor a meg-nemértettség miatt partoldalra kerül a képviselője, szerzője.
Valahogy így van ez a coaching elveiddel, megközelítésmódoddal is. Mik azok a beszélgetési, emberismereti és speciálisan a konkrét beszélgetőpartneredre vonatkozó normák, amihez érdemes alkalmazkodj?
Kolumbusznak gyakran kellett elveit, elgondolásait a spanyol udvar nemesei előtt megvédenie. Egyszer fogadásra hívta őket: Ki tud fejére állítani egy tojást? Sokan megpróbálkoztak, de a tojás felborult, elgurult. Amikor Kolumbuszon volt a sor ő a tojást keményre főzette, majd az asztalra csapta. Ez nem fair - hőzöngtek a nemesek. "Megszegted a szabályokat!"
"Ugyan uraim"- mondta Kolumbusz - "önök feltételeztek valamit, amit nem kellett volna."
Mi az, amit te is biztosnak tekintesz? Amiből kiindulsz, pedig lehet, hogy elengedhetnéd a gondolatot?
Amikor a spanyol felfedező Cortez megérkezett Amerikába, a mostani Veracruz-nál, első dolga volt, hogy felégette a hajóit. Akkor kiállt emberei elé és elmondta, hogy vagy harcolnak vagy meghalnak. Önmaga és emberei számára is kiiktatta a harmadik alternatívát, a megfutamodás, a Spanyolországba való visszatérés lehetőségét. Nem tűrte a kifogásokat.
Ez egy drasztikus megoldás. A hétköznapokban szinte nehezebb, több kreativitást igényel, hogy a saját kényelmi zónánk elhagyására motiváló gondolatokat találjunk.
Mik azok az elemek, mondjuk a három legfontosabb, amelyek megnehezítik a céljaid elérését? Hogyan tudnál ezektől a kifogásaidtól megszabadulni?