Az NLP alapú coaching gyakorlatából átemelt egyik legszebb lemma, az észlelési helyzetekről szól. Három helyzetből is rálátást nyerhetünk egy szituációra: az énből, a mások szemszögéből és a külső, elvonatkoztatott, madár perspektívából.
- Egy helyzetben jelen lehetünk a saját cipőnkben.
- A helyzetben szereplő más szereplők szempontjai szerint.
- Valamint egy külső szemlélő észrevételeit vizsgálva. Ez a harmadik pozíció, a semlegesnek is nevezett meta pozíció.
Az én pozíció érdekessége, hogy mindannyian önmagunkat a helyzethez fűződő érzelmeink szerint további két pozícióból láthatjuk:
Az asszociált helyzetben gyakorlatilag újraéljük a helyzetet. Érezzük, amit akkor éreztünk. Átjárnak bennünket és élők bennünk az érzetek,érzelmek.
Amikor egy helyzetre már kvázi önmagunkból kilépve, önmagunkra kívülről tekintve nézünk rá, azt hívjuk disszociált én észlelési pozíciónak. Ebben a pozícióban már megmagyarázzuk a saját helyzetünket, a gondolkodás kerül előtérbe és a logika (kevésbé az érzelmek).
Gyönyörű, de egyben nagy őszinteséget, belső csendet megkívánó feladat megengedni magunknak, hogy meghalljuk, mit gondolhatnak, érezhetnek mások egy-egy helyzetben. A közös célok kialakításában, a konfliktusok feloldásában az a pokoljárás, amit a másik helyzetébe való belehelyezkedés jelent nagyon szép élményeket, eredményeket hoz.
A meta pozíció nem csak madártávlatot jelent. Úgy is felfoghatjuk, hogy nagyon távolról, nagyon messziről (időben és/vagy térben) visszatekintve szemléljük a helyzetben szereplőket és hallgatjuk meg az érveiket, mérlegeljük a szempontjaikat. A meta pozíció sokak érzékelésében egyben a kívülállók bölcsességét, objektivitását, igazságosságát és pártatlanságát is megtestesíti.