A Pygmalion hatás egy tudományos kísérletekkel bizonyított jelenség. Az elvárásaink egy emberrel vagy csoporttal szemben meghatározzák ennek az embernek és csoportnak a viselkedését. Ha beszélgetünk és azt érzem, hogy nem vagy egészen kerek, ahogyan egyre tovább jutunk, egyre többször viselkedsz majd úgy, mint aki nem egészen kerek. Másrészről, ha abból indulok ki, hogy zseniális vagy, akkor te is ennek megfelelően kezdesz el viselkedni.
Ha egy csoportba úgy kerülsz, hogy a vezetőt látják benned, akkor általában te is úgy kezdesz el viselkedni – mindezt anélkül, hogy tudnád, hogy a többiek pontosan mit is gondolnak.
Gyakran válunk olyanná, mint amilyen skatulyába tesznek bennünket. Ha elhangzik a többiek diagnózisa – a szellemi és érzelmi problémánkról – akkor a tüneteink egyre erősödnek. És még akkor is, ha a „diagnózis” téves volt, idővel a tünetek már igaziak lesznek. Embertársainkat mi alakítjuk olyanná, amilyennek látjuk őket.
Dühös vagy a főnöködre? Elolvastál egy könyvet a vezetői neurózisokról és világosan látod rajta a borderline vagy bipoláris személyiségek jegyeit? Függetlenül a főnököd pszichés egészségétől, most már ilyennek fogod látni és minden viselkedésében be tudod azonosítani a neurózis jeleit… ő pedig mintegy követi a leírtakat és szépen hozza a bemutatott viselkedéselemeket.
Munkahelyi összefüggésben ezért igyekeznek oly sokan először is fontosnak tűnni, vagy hitelesnek, tekintélyesnek – különben a viselkedésüket sem értelmezik a többiek ilyennek, nem lesz befolyásuk, hatásuk.