"Amit mérsz, az fejlődik."
Néhány éve egy ismerős nagy lelkesedéssel ismertette egy MLM rendszerű üzleti lehetőségét. Mesélt arról, hogy ez milyen jól bejött neki, mennyire élvezi az embereket, a feladatát, a kommunikációt. Aztán azt is elmesélte, hogy van olyan nehéz helyzetben lévő ember, aki az életében számos fronton küzd és annak érdekében, hogy a nyitócsomagot ebben az üzletben megvegye kölcsönt vett fel. Ezen nagyon felhúztam magam… és dühömben írtam ezt a cikket a döntéshozatalról.
Ha a tehetségedet, idődet, anyagiakat, ami rendelkezésre áll, igazán jól akarod használni, akkor az első kiválóság, amiben magadat fejlesztened kell, az az, hogy jó döntéseket hozz.
Ha kiválasztasz egy lehetőséget, amibe időt, energiát és pénzt teszel, akkor ennek csak akkor lesz értelme, ha a távlatibb célodhoz is közel kerülsz általa. A célod pedig az értékrendeden alapul, arról szól, ami neked igazán fontos ebben az életben. Amikor döntesz mindig nézd meg, hogy összhangban van e az életeddel, az értékrendeddel ÉS közelebb visz-e a munka és tanulás folyamata, amivel ez az elfoglaltság jár a te távlatibb célodhoz, ahhoz, amit a magad számára sikeres életútként megfogalmaztál.
Akinek ez a legutolsó szempont, és mindannyian mi többiek, akiknek viszont fontos, hogy kezdettől tudjuk, hogy az ötlet/terv/lehetőségben, amit kiszemeltünk magunknak, abban hol van a pénz. Klassz érzés valamire igent mondani, mert élvezet, mert hízeleg az egonknak… de fontos kezdettől tudatosítani, hogyan és mikorra remélünk ebből bevételt.
Figyelem! Csak azért mert pénz van benne viszont nem érdemes belevágni valamibe. Hisz gyakran kiderülhet, hogy a hirtelen jött pénzes lehetőség elveszi az időt és eltereli a figyelmedet a hosszabb távú céljaidról. Ha valami nem úgy sikerül, akkor a tanulsága sem hordoz annyi értéket számodra, hogy az elveszett idő felett ne érezd magad frusztráltnak.
Ha valamibe bele akarsz vágni, akkor ha nem is dekára, de fontos tudjad, hogy rendelkezel vagy rendelkezhetsz a szükséges idővel, emberekkel, pénz-paripa-posztóval. Ha azon van a fókuszod, hogy mid nincs meg, akkor csak elmegy a kedved a dologtól, vagy a feltételek utána rohangászásba már eleve belefáradsz. Ezért érdemes – mielőtt elköteleződnél egy lehetőség mellett – visszafelé lejátszani, hogyan néznek ki a terved mérföldkövei (reverse engineer). Gondold végig, mire lesz szükséged egy-egy eredmény eléréséhez és játssz el a gondolattal, hogyan fogod beszerezni, előteremteni, stb. azt a fontos alkotóelemét a tervednek. Sokszor – nagyon sokszor – az életben a dolgok teljesen másként alakulnak. Ezzel az előre tervezési lépéssel mégis meg tudod erősíteni magad – látod, hogy mikor mire lesz szükséged, végiggondolod kit kell bevonj, stb.
Arra is gondolj, hogy egy-egy briliáns ötlet, ötletnek szép, de előfordulhat, hogy nem neked való. Mielőtt szétforgácsolod magad, elfordulsz a távlati céljaid érdekében végzett rutintól, tanulj meg nemet mondani a kósza ötletekre. Ahhoz, hogy eredményes legyen a vállalkozásod, a legjobban jövedelmező (értékben, életstílusban, piacban, ügyfélben, stb.) ötletekkel foglalkozz.