Mi a kreativitás? Művészeti alkotások létrehozása, mint például a festés vagy a rajzolás? Rugalmasság a mindennapokban? Észrevenni a lehetőségeket és kialakítani általuk valami újat? A tehetség és a szenvedély találkozása? Szellemi könnyedség és gyorsaság? Szerintem mindegyik beletartozik. Sőt, elválaszthatatlan a szabadság, játékosság, önbizalom fogalmaktól is. Érdekes kettősség, hogy a túl sok korlát nem kedvez az alkotó erőnek, de ha viszonylag szűkek a lehetőségeink, nagyobb fokú kreativitásra lehet szükségünk a megoldáshoz.
Egyre több munkahelyen felismerik, hogy az inspiráló terek kedveznek az alkotó erőnek, így színes vagy hangulatos helyiségeket hoznak létre dolgozóik számára. Mindezt azért, hogy innovatívabbak lehessenek munkájuk során. Emellett pedig elegendő pihenőidőt biztosítanak számukra, belátva, hogy ez kedvezően hat az ihlet megjelenésére és az emberek hangulatára.
Ha hosszabb ideig nem érezzük az alkotó erőt, céltalannak tapasztalhatjuk a mindennapjainkat és fásultságot vehetünk észre magunkon. Nagyon aktív periódusainkat is megelőzheti ez az érzés, amikor újratöltődik az alkotó energia.
A kreativitást gondozni kell, különben a lassan kiszáradó folyóhoz lesz hasonló. Mitől száradhat ki kreativitásunk folyója?
Például, ha gondolatban jönnek az újabbnál újabb ötletek, de a gondolatból nem lesz tett. Az is elképzelhető, hogy várjuk a tökéletes időpontot, vagy pedig nem tartjuk elég jónak a felmerült ötletet. A minden szempontból megfelelő időszak csak ritkán jön el, de ahelyett, hogy halogatnád a megvalósítást, nem kell mindent egyszerre megcsinálni. Ha túl nagy falatnak tűnik, amit elképzeltél, bontsd apróbb részekre, és haladj lépésenként! Természetesen közben a célt szem előtt tartva, így a kellő lendületed és kitartásod is meglesz hozzá.
A másik akadályozó tényező pedig a „Lehet, hogy ez hülyeség/őrültség?” belső hang.
Ha nem próbálod ki, sohasem fogod megtudni. Ha nem sikerül, amit elterveztél, akkor pedig még mindig ott a lehetőség: kipróbálhatsz valami mást, új ötleteket. Ahol megjelenik a kreativitás, ott megjelenhet a hibázás és a tévedés lehetősége is, ez vele jár. De ha nem próbálkozol, nem is hibázhatsz, viszont akkor előbb-utóbb eltűnhet az alkotó erő is.
Ha már a folyó témánál tartunk, ne feledd, hogy az aranyhalat is a folyóból szokták kihalászni. Ez a mesei mozzanat szintén a tehetségünket és az alkotóerőnket szimbolizálja, amelynek a segítségével fejlődhetünk és létrehozhatunk új dolgokat, kreatív módon tevékenykedve az életünk során.
Néhány ötlet a kreativitás továbbfejlesztésére:
Menj egy másik útvonalon hazafele vagy a munkába!
Mutass rá találomra 10 szóra egy könyvben, és írj a segítségükkel egy rövid történetet. Bármilyen abszurd lehet!
Változtass meg egy összetevőt a kedvenc receptedben vagy tegyél az elkészítési módjába valamilyen csavart!
Hallgass 10 percig olyan műfajú zenét, amit nem szoktál!
Rendezd át valamelyik szobát vagy valamelyik helyiség egyik részét, próbálj ki minél több elrendezési módot, még akkor is, ha elsőre szokatlannak tűnik!
Gondold végig, hogy mikor érezted legutóbb kreatívnak magad, és hogy milyen érzés volt! Milyen környezetben voltál? Kikkel? Ha annak a helyzetnek vagy környezetnek a hatására új ötleteid lettek, akkor nagy valószínűséggel legközelebb is működni fog!