A helyi termelésű és aktuális szezonhoz kapcsolódó, valamint a minél kevésbé feldolgozott, mű vagy adalékanyagok felhasználásával készült táplálkozás fontosságáról már mind hallottunk. Nekem tetszett még egy egyszerű szabályrendszer, amit ide kapcsolódóan olvastam.
Megeszem, ha
Ezt úgy is fogalmazhatnánk, hogy tartsd magad hidratáltan! Az egyik, sokakat megzavaró éhség, a szomjúság. Minden fogyókúrázónak, tudatos táplálkozónak erre nagyon érdemes odafigyelnie.
Úgy mondják, hogy 50 év múlva már problémás lesz Európában is a vízkészlet, addig is, a világ egyik gyógyvizekkel és ásványvizekkel legjobban ellátott országában, Magyarországon, a jó minőségű és elérhető ivóvíz fogyasztása majdhogynem kötelességünk.
A mozgásunkhoz és működésünkhöz (agyműködéshez és izmokhoz egyaránt) a bevitt táplálékok (üzemanyag) elégetése révén juttatjuk az energiát. Az égés oxigént kíván. Azon túl pedig a gondolati piszkot is ki tudjuk fújni egy-egy erőteljesebb kifújással. Ha méregtelenítünk – a szónak a merges vagyok értelmében, akkor a leghatékonyabb stresszoldó eszközünk a mély levegővétel és a mindent kisöprő kifújás.
Az egyik leggyakoribb témakör, mint életmód váltónál, hogy elkezdjen rendszeresen sportolni. Mert a sport mélyebb légzésre késztet, örömhormonokat szabadít fel bennünk, a testünkben tudatosítja, hogy odafigyelünk rá és ilyenformán a magunk jól létére, ami az önbizalmunkra emelő hatással van.
Mellékhatásként formálódunk, fogyunk, magasabb energiaszinten működünk és személyiségünk is sugárzóbb. A rendszeres mozgás elkezdése azonban az egyik nagy mumus, komoly elkötelezettséget kíván és már jó előre nehéznek tűnik. Minden szokásváltoztatás először önfegyelemből, utána kitartásból kezd, aki egy szokást 3-4 hétig fentartva visz, az már megtapasztalja, hogy a változás átment benne és az új szokás megszilárdult. Ha az 5. Héten nem megy el sportolni, akkor már hiányozni fog számára a mozgás.
Ami ilyenkor nagy segítség, ha nem egyedül vágunk bele a mozgásba, hanem akár egy virtuális közösség, személyi edző, barát vagy akár a velünk más témában dolgozó coach is számonkéri rajtunk a mozgást. A lakosság nagyobbik része úgy van kalibrálva, hogy amit a magunk egészségéért nem tennénk meg, azt valakinek a kedvéért - mert megigértük neki, még jobb, ha ott vár ránk a túra vagy futótalálkozási pontnál – mintha rövidebb belső monológgal tudnánk lerendezni és megtenni.
A fizikai fáradtság sokkal egyértelműbb, mint a gondolkodási munka fáradtsága. Pedig az embertársaink is masszívan szívják az energiáinkat. Egy egy kényelmetlen, stresszes, konfliktusos helyzet energiaigényében felér egy hegymászással.
Vannak fáradhatatlanok? Én nem hiszem. Olyanok vannak, akik a többet és még jelszavát tűzték zászlóikra és nehezen állítják meg magukat. Mert most van lehetőség, megbízás és addig kell csinálni, amig van.
A tranzakcióanalízisből ismert a driverek elve. Társadalmilag 5 nagy parancsot viszünk a kultúrkörünkben évezredek óta.
Ezek közül az egyik a
“Törekedj! Erőltesd meg magad” Még egy picit tegyél bele magadból”.
Egy olyan világban, ahol azokat, akik ideje korán feladják, nagy megvetés veszi körül, viszonylag sokan túllihegik a kitartást, akár terméketlen próbálkozások árán is. A fő, hogy önmaguk és a világ egy részének szemében szorgalmasnak tűnjenek.
Pihenni társadalmi felhatalmazással igazából csak a beteg embernek szabad. Az eredmény: a kipurcanáshoz közeliek megbetegítik magukat ill. véletlen fizikai sérüléseket szereznek be.
Mennyivel egyszerűbb lenne az élet, ha a munka és pihenés fázisait tudatosan váltogatnánk…
Még ez is! - gondolhatják. Pedig ez minden változás és tudatosan kezdeményezett változtatás alapja, első lépése és egyben előremozgatója. A hiánya ill. a negatív gondolatok pedig az első számú megakasztója minden folyamatunknak.
A folyamatos aggódás terméketlen. A coachingban ezért félelmekkel és aggályokkal abban az értelemben, hogy ezeket megdolgozni és megszüntetni, nem is foglalkozunk. A coaching gondolkodás első számú szabálya, hogy a lehetőségek, erőforrások és lehetséges megoldások irányából közelítünk.
A saját coach gyakorlatomban ez az egyik legnehezebb mutatvány is – mármint valakit, aki nagyon megtanította az életet a félelmek, akadályok, rossz hírek, negatív értelmezés oldaláról figyelni – azokat rávezetni az érme másik oldalára. Ha azonban az ügyfelünk megérzi, hogy mennyi minden lehetséges számára, onnantól a frissen nyert bátorságával önmagától lép el a sikerek és boldogság irányába.