Ami a jó a történetben, hogy utánajártam a halogatás dinamikájának és összegyűjtöttem néhányat a saját stressz faktoraim közül, ill. a coaching ügyfeleim sorsát és életét elnehezítő elemek közül.
Imhol egy kis gyűjtemény, amire ha halogatáson kapod magad oda tudsz figyelni. A cikket úgy tudod legjobban hasznosítani, ha felidézel egy helyzetet, amikor és amelyben a halogatás bűnébe estél és megnézed, hogy egyik másik gondolat megtalál-e. Azt vettem ugyanis észre, hogy bár mindannyian speciálisak vagyunk a félelmeink és a halogatásunk is néhány tipikusnak mondható okból ered.
(A lemma coachok a képzésen megismerik a „mi tart vissza” modellt, az itt tárgyalt gondolatok általánosabbak, de ugyanúgy alkalmasak önmagunk vagy mások „megcoacholására”)
1. Legelső és legfontosabb kérdések önmagadhoz: ez a feladat az enyém, akarom én ezt? Hosszabb távon is fontos ez számomra? Számomra fontos?
Ha bármelyik kérdésre nem a válasz, akkor gondold végig, hogy mi a motivációd, mi hajt, hogy mégis megcsináld!
2. Amikor a feladatra gondolsz, a „muszáj”, és a „meg kell csinálnom” ugrik be először?
Ha igen, akkor már eleve súlyokkal megrakva fogsz neki a feladatnak. Ki szeret olyanban gondolkodni, amit kell, ráadásul mások kénye-kedve, előírása, elvárása szerint kell csináljon. Vagy találj magadnak motivációt, amiért érdemes és szeretnéd csinálni… például értékes tanulság, szolid megélhetés, felkészülés újra, jó szolgálat szeretett ember felé, stb. vagy döntsd el, hogy nem csinálod. A szavaknak ereje van – te döntöd el, hogy szavaiddal súlyokat cipelsz, önostorozod magad vagy éppen emlékezel, hogy szabad akaratodból, felelősen cselekszel.
Szabad ország, szabad ember, azt teszed, amit akarsz…szoktam mondani és sokak arcán fájdalmas mosoly jelenik meg. Pedig miért is? A választás mindig a tied, ha a következmények tudatában úgy döntesz, hogy megteszel valamit, akkor is tied volt a választás. Ezt ne feledd!
3. Tökéletesen vagy elég jól akarod csinálni?
Saját nyomoromból tudom mondani, talán, ha szoktál írni, akkor te is visszaigazolod: hihetetlen energiákat emészt fel a felvezető agyalás, hogy hogyan csináljam, hogy jó legyen, és már előre látom magam, hogy amikor újra olvasom újra át is írom az egészet…. Amikor ehhez a cikkhez hozzákezdtem, emlékeztettem magam arra a lendületre, ami már a ”leülök és egyszerűen csak csinálom”-ból fakad. És valóban csak a csinálásból annyi energia szabadul fel, hogy ez már elrepít a feladat végéig.
4. Hogyan eszel meg egy elefántot? Ősi a bölcsesség: falatonként.
Amikor először halottam a csinálni valók listájáról nagy elánnal próbáltam ki. Aztán azon kaptam magam, hogy egész projekteket vezettem fel rá és azok napokig, hetekig,… várakoztak érintetlenül rajta. A nagy és összetett feladatok is részekből, fogható, elvégezhető és legyűrhető feladatokból állnak – a kis feladatok „kivégzése”, a kipipálás új energiát ad a folytatáshoz és a tervek végigviteléhez. Tipp: feladat az, amit 20-30 perc alatt meg lehet csinálni.
A 20 percek a barátaid. Kezdeni nehéz, de 20 perce mindenkinek van. Heti szinten ez már 140 perc, havi szinten pedig 9 óra. Termékeny 9 órában már komoly eredményeket lehet felmutatni.
5. Tervezz pihenő időt is: elkötelezett munkamániásként sajnáltam minden percet, amit nem a projektjeimmel, vagy legalábbis a felettük való szenvelgéssel töltöttem. Nagy megvilágosodást az „Extrém öngondoskodás” című klasszikus hozott az életembe. Ennek az olvasmánynak a hatására elmélyülésre, lazításra, testedzésre szigorúan beterveztem az időt. Ezek a pihenő idők komoly változást hoztak – sokkal termékenyebb lettem és hatásosabban dolgozom azóta. A kezdeti óránkénti megállást, napi pihenő időt most már kiegészítettem éves szinten a 3-5 hetes elvonulásokkal. A munkából való kieséstől sokan óvtak – az ötletgazdagság és vitalitás, amivel vissza tudok térni a hétköznapokhoz az elvonulások után azonban bőségesen kárpótolnak.
6. Ajándékozd meg magad: a szorgalmasan leszolgált idők és fegyelmezettséged elismerésért és jutalomért kiálltanak. Jutalom lehet a pihenő idő, találkozó a barátokkal, kirándulás a kedveseddel.
7. Gondoskodj a folyamatos motivációról.
A lelkesedésen túlmenően segít, ha elmondod valakinek a terveidet. Mi több megbízhatod az emberedet, hogy kérje számon az előrelépéseket, eredményeket. Ilyen megbízható embered lehet a coachod – a facebook Lemma Coachok csoportjában találsz kiváló, emberileg és szakmailag felkészült és érett segítőket.
A halogatással a nagy tervekből gyakran kényelmetlen szenvelgés lesz. Használd a fenti trükköket, beszélj egy coach-csal… és írd meg a tapasztalataidat!