A munkahelyi életünk egyik nagy kérdése, hogy vajon meg lehet-e találni a megfelelő idejét egy-egy feladat elvégzésének. Aki ült már az asztala felett és várta vagy az ihletet vagy az étkezési vagy egyéb ködnek az elültét, hogy érdemben vágjon bele feldatába, annak ismerős a helyzet.
Vannak akik esküsznek a saját csúcsidejükre. Mármint, hogy megvan az a napszak, amikor minden könnyebben működik és a feladatlista csak úgy elolvad.
És ezzel az ismerettel együtt, már a szakirodalomban – igen, a halogatásnak már igen komoly szakirodalma van – megjelenik a kreatív elkerülés jelensége is. Az-az amikor egy feladat bár sürgősnek és fontosnak is tűnik, akkor is nagyon ügyesen újabb és másjellegű elfoglaltságokat generálunk önmagunk számára.
Az egyik ilyen, kevéssé tudatos feladatgeneráló viselkedés az e-mail nyitogatás. Amikor a kijelölt feladatunk helyett megnézzük az e-mailjeinket. És bingo! Biztosan lesz benne levél, amire választ kell adjunk…
Mivel sokan gyakorolják az elvet, hogyha kicsi a feladat csináld meg azonnal, a magunknak general kizökkentéssel: e-mail megnyitása, egész napra el tudjuk magunkat foglalni. Ráadásul az e-mail most már kultúrálisan a kommunikáció egyik beszélgetési szintűvé emelődött eszköze (mint a bemegyek hozzá vagy felhívom gyorsan) ezért úgy érezzük, hogy a gyors válaszadás kötelességünk is.
Aki időzíti az e-mail nézését, pl. késődélelőttre és egy délutáni időpontra, az már egy számára zavaró tényezőtől, amelyik ráadásul feladatokat is general, megszabadulhat.
Kutatások bizonyították, hogy mégha tudjuk is, hogy inkább reggeli, délelőtti, koradélutáni vagy esti figyelmi csúcsunk is van, akkor is érdemes a feldatok minősége alapján is még egy időzítési kört fussunk.
Merthogy a figyelmi csúcsidőnkben leginkább az analitikus, és az elemzéshez kapcsolódó problémamegoldásban leszünk ügyesek.
Kifejezetten a kreatív feladatmegoldásnak, intuitiv döntéshoztalnak a fáradt, koncentráltság előtti vagy utáni időszakok a jók.
Nekem ezek a trükkök nagyot segítettek a vállalkozói és vezetői feladatamban. Neked mik a trükkjeid? Örömmel várom visszajelzéseidet a kipróbálásról, tapasztatalataidról.
Vannak kifejezetten termékeny időszakaink, máskor azonban olybá tűnik, mintha semmi nem akarna előbbre mozdulni.
Volt coaching ügyfelem, aki – szélsőséges időszakáról mesélt – reggel addig húzta az időt, míg már biztosan tudta, hogy későn ér be. Majd beérve pedig olyan odaadással szentelte megát a hírek és a facebook bejegyzésekben elékerülő youtube videóknak (és az azokhoz kapcsolódó tövábbi videóknak), hogy a nap végén arra ocsúdott, hogy nem sikerült aznap semmit elintéznie.
A halogatásnak ettől a szélsőséges megnyilvánulásától bár a többségünk távol van; de a szakadék szélét, szerintem, láttuk már többen is.
Én magam, amikor a cikkek generálásán dolgozom, gyakran fedezek fel sorozatokat, amelyeket akkor és aznap együltő helyemben kell végignézzek. Még eddig soha nem próbáltam ki, hogy mi történne, ha nem így nézném végig őket.
De ismerős az esti vagy másnapi ráébredés arra, hogy a határidős munka és feladat nem tűnt el, hanem szolidan, de stabilan megvárt.
Maga a trükk nagyon egyszerű, de kis rákészülést igényel. Amikor tudjuk, hogy halogatós időszakunkban vagyunk, akkor érdemes egy önmegfigyelős gyakorlatba belekezdenünk.
A gyakorlat: figyeld meg magadat és azt, hogy ébredsz reggelenként!
Adott időszakban és ha halogatós szakaszunkban vagyunk, akkor ez biztosan a megfigyeléseink között lesz: nehezen ébredünk, nem jól esik felkelni. Több szundifunkció, hivogatás, noszogatás hatására kelünk csak fel és előfordulhat, hogy a kávé mellett is elbambulunk még egy félórácskát, mielőtt az élet beindulhatna.
Ha szeretnénk magunkat termékeny időszakokra ránevelni, akkor nem az iróasztal felett kell a lelkitusát megvívjuk, hanem a reggeli csatában kell győzelemre törekedjünk. Azaz akkor felkeljünk, amikor felébredünk vagy amikor elhatároztuk, hogy felkeltjük magunkat.
Ha felkelünk, amikor elhatározásunk szerint kelnénk, akkor a nap további részében is motiváltabbak és termékenyek leszünk. Aznap könnyebb lesz belekezdjünk dolgokba.
Próbáld ki ezt az apró ön-nevelési trükköt és meséld el, hogy vált be!