„A sikeresség árát nem megfizeted, a sikeresség díját élvezed” - Zig Ziglar
A vezetői és az üzleti stratégiai coaching a vállalati szervezeti fejlesztésekből és tréningekből nőtte ki magát. Az ebből a tanácsadói körből kikerülő coachok meghatározták, az ennek megfelelő, díjszabását a coachingnak is.
A hagyományos díjak a képzésekben és tréningeknél a résztvevők száma alapján állapítanak meg díjakat. Ebben a díjban jellemzően benne vannak a kiosztott anyag-költségek, a munkaórák és pl. utazási és szállásköltségek, napidíjak.
Ami ebből a díjszabásból kimarad:
Ha előveszünk egy értelmező szótárt, akkor ott azt olvashatjuk, hogy az érték azt fejezi ki, hogy valami mennyit ér. Coachként azt kérdezem tőled mennyit érsz a díjaid alapján?
A Sherpa Coaching szakmai tanulmánya alapján azok a coachok akiknek 5 évet meghaladó az üzleti és coaching tapasztalata $300 (60.000 Ft) óradíjjal működnek. Sokáig úgy gondoltam, hogy Magyarországon ennek nincs realitása, idősebb nagy tudású kolléganők 30.000Ft körül álltak meg, de találkoztam olyan lánglelkű kollégával is, aki bereptetve 150.000 Ft-ot kért.
A megtérülést több képlet alapján kalkulálhatjuk.
Ennek a cikknek a kedvéért azt veszem, hogy talán a legegyszerűbb a kívánt eredményt forintosítani, abból kivonni a coaching díját, majd a maradékot elosztani a díjjal. Ha egy vállalat azt reméli, hogy éves szinten egy értékesítésben aktív középvezető eredménye 10.000.000 Forinttal növekszik és alkalmaz pl. engem egy féléves coaching-együttműködésre, akkor a munkám megtérülése (jellemzően eredményesen tudunk az ügyféllel együtt dolgozni) 9 az 1-hez.
Azok a coachok akik résztvevői árakban gondolkoznak, másként kalkulálnak. Ahogyan egy neves tréningcég egyik vezetőjének tanácsát egy frissen induló kollégánk árképzéséhez hallgattam:
„Mondj picit többet annál, mint amit gondolsz, hogy a munkád megér!”
-csalódottságomat sem tudtam leplezni. Ezzel elérte, hogy a kolléganő leértékelje önmagát és a motivációja, hogy az együttműködésből az ügyfele ténylegesen is eredményt tudjon produkálni szintén nulla irányába mozdult el.
„elvégre lelki segítségről van szó és a coach csak segít, hogy az ügyfele megtalálja a saját megoldásaidat…, bla, bla, bla…”
(mindenkinek jusson eszébe, aki döntéshozóként ezeket a szavakat hallja: a vele szemben ülő beszél a coachingról, de nagy biztonsággal nem csinálja) Egyértelmű, hogy az életben vezetőként ezek az emberek még pénz felett felelősen nem döntöttek.
Amennyiben szeretnéd jól képzett és az igényeidnek megfelelő coachokkal felvenni a kapcsolatot látogass el a coachok.hu oldalra.