Egyszerűen azért, mert aki az idejével akar jobban gazdálkodni, ami egy egyszeri, adott és véges erőforrásunk, annak jellemzően más van a szorultságának a hátterében. Nem időből van kevés neki, hanem döntésekből, választásokból, kezeletlen konfliktusokból, nem kezdeményezett vitákból, önmagára odafigyelésből, önmagáért kiállásból, gerinc növesztésből, stb. állnak legtöbbször a könnyen odavetett “az időgazdálkodásom lehetne jobb” – témamegjelelölés mögött.
A XX. Század legelején, még az első világháború előtt találta ki egy Ivy Ledbetter Lee nevű hatékonysági tanácsadó a 6-os kiszerelés (sixpack) elvét az időgazdálkodásban, ami mind a mai napig az egyszeri tanácsadók utlimatív időgazgdálkodásra vonatkozó eszköze.
Ez persze így nem igaz, mert vannak, akik elszámoltatják az ügyfeleiket, hogy napi szinten mibe és mennyi időt tettek, megbeszélik velük, hogy miből tudnának többet vagy éppen kevesebbet csinálni, kimutatják neki, hogy kb. még marad is néhány órája minden nap és akkor “hurrá” most már nincs kifogása…
Az ügyfelek nagyrésze eljátsza, hogy megvilágosodott és ugyanúgy folytatja a napjait, ugyanúgy nem találva az időt a számára fontosnak kijelölt dolog számára.
Bizony mondom: aki több időt szeretne, annak nem időre van szüksége. (Még egy ilyen szűk erőforrásunk van: a pénz. Ha arról van szó, hogy valaki belekezdjen vagy megcselekedjen valamit ez a páros: pénz és idő, mindig jó kifogással szolgálnak. A coaching ügyeim 99%-ban mindig mással és valódi megoldást lehet találni az elindulásnál)
Visszatérve Lee-re: egy acélműhely igazgatójának javasolta először, amikor az udvariasan próbálta lerázni a tanácsadót, hogy egy fehér lapra vezesse fel, hogy mik azok a dolgok - min. 6 db- , amit aznap el szeretne intézni. A kunszt jelentősége még ekkor nem találta meg az igazgatót, sőt még akkor sem, amikor a gyakorlat második részét meghallotta. Állítsa fontossági sorrendbe ezt a 6 dolgot, majd a legfontosabbal kezdve addig dolgozzon rajtuk, amíg be nem fejezi őket.
A to-do lista és a priorioritások – lehetne az alcíme ennek a fejezetnek, amely egy világraszóló ötlet születését jeleníti meg.
Amit már csak a történelem tud, hogy Lee csak jónéhány hét múlva jutott tanácsadói csekkjéhez, amikor a következetesen végigvitt gyakorlat az igazgató számára végre eredményt mutatott.
Minden listaírónak fontos tippként ajánlom, hogy a listát nagyon tartsa szem előtt. Értsd: valahova kiragasztva, ahol a nap során többször belefut. Hisz itt is érvényesül az a nagyon emberi működésünk, hogyha nem látom, akkor már el is felejtettem.