Az enyém meglehetősen gonosz és nem ritkán véres szájú. Tele van ítélkezéssel és nem kíméli egy helyzetet vagy embert sem, mindenben megtalálja a kevésbé jót. A leggyakoribb, amikor valamilyen célommal kapcsolatban ostoroz a kritikusom. Ilyeneket mond:
nem vagy elég fegyelmezett, gyenge vagy, talán nem is fogod tudni megcsinálni. Vagy ha csinálod, akkor sem biztos, hogy elég jól. Vigyázz magadra mert ki leszel, ha ezt a célt is elhibázod.
Szóval jön tőle vegyesen: mond dühöset, keményet, de ha nagyon odahallgatok, akkor kihallom a féltést is.
Coaching tipp: ha abból indulok ki, hogy mindenképpen jót akar nekem a kritikusom, akkor vajon mitől akar megkímélni, mitől akar megvédeni?
Elrontod és kikészíted magad vele, túlságosan beleéled magad, elunod és félbehagyod. Nem sikerül a legjobb formádat adjad és akkor nézhetsz szomorúan. Féltelek.
Fritz Riemann egy viselkedés kutató azt vizsgálta, hogy mik azok az alapfélelmek, amelyek a legmélyebben űlnek bennünk. Ezekben különbözőek vagyunk egymástól, az ő 4-es csoportosítása szerint vagyunk, akiknek a legnagyobb félelme:
Melyik a te alapfélelmed? (Ez és még néhány személyiség-kérdőív és feloldásuk a www.elni-tudni.hu oldalon rendelkezésedre áll)
Tervezd meg előre mit akarsz tenni, naponta foglalkozz a feladatoddal. Egyél rendszeresen és normálisan. Állj fel néha az iróasztalodtól, pihenj, aludj is néha!
Majdnem mint anyu – pontosan tudja, hogy mit kéne tegyek, ha ideálisan tudnám és akarnám élni az életemet… Amikor lelkem van és meghallgatom, akkor rájövök, hogy jók a tippjei és javaslatai. Te is kérdezd ki a kritikus énedet, ne hessegesd el alaphangon, mert a legjobb ötleteit úgy nem tudja megosztani veled.
Szeretlek, a legjobbat akarom neked. Szeretném ha megélhetnéd, hogy az élet – igen, a te életed – átalakul és szép. Szeretném, ha a legjobb önmagad lehetnél. Vitális és szép, mozgékony és egészséges. szabad és szeretetet adni és kapni tudó. Hangosan mondom, erőszakosan mondom, hogy meghalljad. Érted?
Coaching tipp: a naplózás nem csak tinilányok bájos melléktevékenysége. az egyik legjobb önismereti eszköz lehet, ha kérdezed magad és belehallgatsz – figyelmesen, nyitottan – hogy a belső hangjaid, a kritikus éned is beleértve, milyen válaszokat adnak. Neked magadról, és a viselkedésedről.
Amiért érdemes coachhoz fordulni az önismereti folyamatokat is tartalmazó, tehát gyakorlatilag minden kihívást jelentő élethelyzetben, az az, hogy sokaknak nem csak a kritikus énje, de a jószándékú énje is mélyen rejtezik. Nem hallani a hangját és a nehéz élethelyzetben senkitől sem hallod elég tisztán, hogy kiváló ember vagy, szeretetre méltó és csodálatos, aki megérdemli a beszélgetést és megérdemli, hogy meghallja a kritikus énje teljes igazságát.