Mi mindent megtennél, ha abból indulhatnál ki, hogy te alakítod a sorsod és környezetedet? Mire lennél képes, hogyha tudnád, hogy határaidat bátran kipróbálhatod, a komfort zónádat elhagyva cselekedhetsz?
A valódi „leader” típusú vezető megéli a lehetőségeit, kiéli erősségeit, mer önmaga lenni – vezérségét nem a fizetése, vagy az autója márkája alapján kapta.
1.) Mond, amit gondolsz!
A mai üzleti életben gyakran lenyeljük a békát… magunkba folytjuk a gondolatainkat. Igyekszünk úgy tenni és beszélni, hogy az minél többeknek megfeleljen és a szájíze szerint legyen. A valódi vezér más! Sohasem csapná be önmagát olyan szavakkal, amelyek nem felelnek meg gondolkodásmódjának. Itt nem arra kell gondolj, hogy bárkinek bármit a fejéhez vágnak, megsértve a környezetüket… Sokkal inkább arról, hogy világosan, hitelesen nyilvánulnak meg.
2.) Őszintén vezetik munkatársaikat.
Az üzlet lényege számukra az ember. A vezetés a munkatársakról szól. A legjobbak, a leaderek érzéseiket felvállalják, mernek gyengék is lenni. Odafigyelnek környezetükre és a munkatársaik fejlesztésével töltik a napjaikat. Olyanok ők a környezetük számára, mint a nap – energiát adnak. Az energiáért cserébe biztosak lehetnek környezetük odaadásában.
3.) Morálisan hitelesek.
Megbízható karakterek és ezt környezetük is érzi. A valódi „leader” dolgozik is önmagán. Odafigyel arra, amit mond és tesz – hű az értékrendjéhez. Ezt a régimódi nemességet környezetük bizalmával és tiszteletével hálálja meg.
4.) Bátrak.
Szembe menni a hétköznapi hamisságokkal, a tömeggel bátorságot igényel. Víziókat alkotni, akár a többiek gondolkodásmódját megelőzve, másokat meggyőzve fellépni – ez az ő erősségük. Nekik, akik nem a legkisebb ellenállás irányába lépnek el, a járt utakat akár járatlanra cserélik, hogy jót tegyenek.
5.) Csapatot és közösséget építenek.
Mi emberek, ha belépünk egy munkahelyre, elsőként a közösséget keressük, a valahova tartozás lehetőségét. Régebben a lakóközösségek, a család szolgálta ki ezt az igényt. Manapság a „leader” felelőssége is, hogy környezetében virágzó közösséget épüljenek ki, akár a munkától függetlenül is.
6.) Elmélyülnek.
A leader feladata, hogy ne felületesen, hanem alaposan élje az életet, önmagát is mélységeiben ismerje. Kapcsolatai egészségesek, az intimitást nem féli. Ismeri a saját erősségeit és a gyengéit, dolgozik a félelmei, korlátozó hiedelmei átalakításán.
7.) Álmodozó.
Einstein mondta:
„a képzelet fontosabb, mint a tudás”.
A nagy leaderek mernek nagyokat, elsőre lehetetlen álmokat megfogalmazni. Majd azokhoz a lehetőségeket is létrehozni. Nyomot hagynak képzeletükkel a világban, az általuk létrehozott termékekkel, szolgáltatásokkal, munkahelyekkel, értékrenddel.
Vigyáznak testükre – tisztelik önmagukat. Hisz nagy dolgokat csak úgy tudnak létrehozni, ha erre testileg és lelkileg is felkészültek, ha erre fókuszálni tudnak és energiáikat nem vonja el semmi. Gyakran járnak a természetbe, sok vizet fogyasztanak, mélyeket lélegeznek.
9.) Kiválóságra törekszenek, nem tökéletességre.
Senki sem tökéletes – mindannyian munkadarabok vagyunk, fejlődési folyamatokon megyünk keresztül. A valódi leader elkötelezett a munkája iránt, folyamatos a törekvése, hogy jobb legyen. A tökéletesre már nem törekszik, mert megvan a bölcsessége hozzá, hogy tudja a különbséget az elérhető és értelmes kiválóság és a tökéletesség között.
10.) Azért élnek, hogy méltó nyomot hagyjanak maguk után.
Azért, hogy emlékezzenek rájuk a munkatársaik, barátaik. Nem csak sikeresek, de fontosak szeretnének lenni. Emlékük, alkotásaik fennmaradnak a környezetükben – aki ezt a pontot kihagyja, becsapja önmagát. Ezért a valódi leaderek bárkivel érintkeznek törekszenek az értékek átadására, a világ és folyamatainak jobbá tételére.